Doktorske studije u Americi
Doktorske studije predstavljaju najviši stepen obrazovanja koji može da se stekne u Americi.
PhD diploma priprema studente za akademske i istraživačke karijere, kao i za karijere koje zahtevaju napredno znanje i veštine koje PhD nudi.
Doktorske studije u Americi uglavnom traju od četiri do šest godina, međutim pojedini univerziteti nude i kombinovane programe koji se upisuju nakon osnovnih studija i traju od pet do osam godina.
Doktorske studije u Americi imaju dve faze, prva faza podrazumeva klasična predavanja i ispite, dok je druga faza, faza istraživanja i pripreme i pisanja disertacije.
Doktorske studije u Americi se razlikuju od ovog tipa studija u Evropi po tome što student ne mora od upisa da se veže za konkretno istraživanje, već postoji fleksibilnost da se kasnije tokom studija usmeri u pravcu u kom želi. Studenti se pri upisu odlučuju za oblast studija, a konkretna tema istraživanja se može definisati u kasnijoj fazi studija.
Sa preko 4500 univerziteta i nekim od najbolje rangiranih univerziteta na svetu, Amerika predstavlja zemlju brojnih mogućnosti za međunarodne studente koji žele da steknu vrhunsko obrazovanje i kvalifikacije.
Upis na doktorske studije u Americi donosi brojne mogućnosti i prednosti, kako u vidu sticanja visoko cenjenih kvalifikacija tako i brojnih mogućnosti koje donosi studiranje u državi koja se ističe po najvećim izdvajanjima za istraživanja i istraživačke projekte.
Za pohađanje doktorskih studija potrebna je studentska viza tipa F.
Početak studija
Na većini obrazovnih institucija u Americi, doktorske studije počinju u jesenjem upisnom roku u septembru.
Školarine
Školarine za doktorske studije u Americi variraju od oblasti studija i obrazovne isntitucije. Na godišnjem nivou školarine se kreću od 11,000USD i plaćaju se semestralno.
Uslovi za upis
Glavni uslov za upis na doktorske studije u Americi su završene master studije, osim ukoliko je u pitanju kombinovani tip programa, kao i položen međunarodno priznati test engleskog jezika (TOEFL, IELTS i sl). Generalno se na IELTS testu traži ocena 6.5 ili 7.0, dok je na TOEFL testu generalno potrebno ostvariti minimum 90 poena. Međutim, tražena ocena se razlikuje od oblasti studija i institucije. Neke obrazovne institucije zahtevaju i polaganje GRE testa. Neke institucije mogu tražiti i predlog mentora i teme istraživanja prilikom upisa.
Mogućnost za sticanje radnog iskustva
Kao i kod drugih opcija studiranja koje zahtevaju F studentsku vizu i studenti doktorskih studija mogu da u toku ili nakon studija apliciraju za plaćene stručne prakse (CPT ili OPT).
Kako se doktorske studije u Americi se razlikuju od ostalih opcija za studiranje, tako se i mogućnosti vezane za stručne prakse razlikuju. Nakon završenog početnog dela studija koji podrazumeva predavanja i ispite, studenti doktorskih studija mogu lakše od drugih studenata da usklade rad i obaveze koje imaju u vezi istraživanja.
Studenti doktorskih studija mogu da iskoriste CPT praksu u toku svojih studija, part time rad u okviru CPT prakse je neograničen, dok full time CPT može da se iskoristi najviše 12 meseci.
Nakon završenih studija ili pri kraju studija, studenti mogu da započnu OPT stručnu praksu i na taj način da rade puno radno vreme. Ukoliko je u pitanju student STEM oblasti (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika) ima pravo nakon završenih studija da produži OPT i da praksa traje dve godine. Ove prakse predstavljaju idealnu mogućnost za sticanje vrednog radnog iskustva i poznanstava.
Završene doktorske studije u Americi i radno isksutvo koje se stekne u okviru stručnih praksi može pomoći studentu da se kvalifikuje za radnu H1B vizu, a kasnije i stalni boravak. Rad u sklopu stručnih praksi daje mogućnost studentu da se dokaže poslodavcu koji može biti voljan da sponzoriše studenta za radnu vizu i na taj način omogući privremeni ostanak u Americi.